Sirkenin kullanıldığı alanlar nelerdir?

Sirke, gündelik hayatta yiyecek ve salatalarımızda kullandığımız mucizevi bir sıvıdır. Elma, üzüm gibi çeşitli meyvelerin uzun süre bekletilmesiyle oluşan sirkenin, kullanım alanlarının bazıları bilinmektedir.

Bunlar salatalar ve yiyecekler gibi herkesin bildiği alanlardır. Birçoğu ise fazla bilinmez, oysa ki bilinmeyen pek çok harika alanı vardır. Peki, sirkenin kullanıldığı alanlar nelerdir?

Gereken malzemeler;

1. Bez

2. Bulaşık deterjanı

Sirkeyi çeşitli alanlarda kullanmak için yapılması gerekenler;

1. Sirke, asitli bir sıvı olduğu için aynı zamanda çokta iyi bir çözücüdür. Yani temizlik malzemesi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Kıyafetlerde, halılarda, kanepelerde oluşan pek çok lekede bir beze dökülerek leke silinir ise leke kolaylıkla çıkacaktır.

2. Daha zorlu lekelerde; sirke ile deterjanı karıştırırsanız; bu çok daha iyi bir çözücü olacaktır. Zorlu lekeleri çıkarmada bu çözücüyü de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3. Evdeki kötü kokuları hapseden bir yapısı vardır. Bir tencereye koyduğunuz sirkeyi kaynatırsanız evdeki kötü kokular kaybolacaktır.

4. Evin hijyenini de sirke ile sağlayabilirsiniz. Temizlik suyunuza ya da temizlik bezinize sirke döküp temizlik yaparsanız hem mikropları kırarsınız hem de yüzeylerin pırıl pırıl olmasını sağlarsınız.

5. Sirkeyi su ile karıştırıp sabahları aç karnına içerseniz, kilo vermenize de yardımcı olacaktır.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir