Mutfak nasıl temizlenir?

Mutfaklarımız, yiyecek ve içeceklerimizle ilgili herşeyin bulunduğu alanlarımızdır. Bu yüzden mutfaklarımızı hijyenik tutmak isteriz. Mutfaklarımızın hijyenik olması sağlığımız açısından da önemlidir.

Bundan dolayı mutfaklarımızı sık sık temizlememiz gerekir. Peki bu temizliği nasıl yapmalıyız? Mutfak nasıl temizlenir?

Gereken malzemeler;

1. Sirke

2. Karbonat

3. Bez

4. Sünger

5. Fırça

6. Çamaşır suyu

7. Mob

Mutfak temizlemek için yapılması gerekenler;

1. İlk olarak mutfak lavabomuzu temizlemek için lavabomuza çamaşır suyu dökelim. Yarım saat kadar beklettikten sonra lavabomuzu güzelce fırçalayarak temizleyelim ve ardından durulayalım.

2. Buzdolabımızın içini sirkeli nemli bir bez ile, buzdolabımızın içini boşalttıktan sonra silelim. Daha sonra kuru bir bez ile kurulayıp dolabımızı yerleştirelim.

3. Fırın kapağımızın içini ve dışını yine sirkeli su ve bez ile silelim.

4. Mutfak fayanslarımız için yağ çözücülü, sirkeli ve bulaşık deterjanlı bir su hazırlayalım. Bu su ile fayanslarımızı silelim. Ardından temiz bir su ile fayanslarımızı durulayıp, kurulayalım.

5. Yağ çözücülü, sirkeli, bulaşık deterjanlı hazırladığımız karışımla mutfak ocağımızı da silebiliriz. Ocağımızı süngerle ovalayarak silelim. Ardından da kuru bir bez ile ocağımızı kurulayalım.

6. Bir kovaya sirkeli deterjanlı su hazırlayalım. Ardından bir bez ile mutfak dolaplarımızın dışını güzelce silelim. Daha sonra temiz bir bez ile dolaplarımızı durulayalım ve kurulayalım.

7. Son olarak mutfağımızın yerlerini deterjanlı sirkeli su ve mob ile silelim. Ve yerlerimizi kurulayalım.

İşte bu kadar mutfağımız tertemiz oldu.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir