Laptop klavyesi nasıl temizlenir

Laptop klavyesi markaya göre değişmekle birlikte genelde tuşların arasındaki boşluklar oldukça küçüktür. Klavyedeki tuşların üzeri hem de arasına giren ufak toz ve yemek parçaları (bunu genelde bilgisayarı ile yaşayanlar bilir 🙂 ) oldukça rahatsız edici bir durum oluşturur.

Klavye temizlerken çok dikkatli olunması gerekiyor. Kendi yaptığım hatayı paylaşmak istiyorum. Klavyenin sararan tuşlarını (samsung ultrabook ) ısalk mendil ile bastıra bastıra silince klavye kafayı yedi. Ama durun daha bitmedi. ıslak mendilin klavyenin tuşları arasına akan suyunu temizlemek için saç kurutma makinesinin sıcak tarafını kullandım (bir arkadaşım bunu ısrarla yapma demesine rağmen). Sonuç; klavyenin plastik tuşları sıcaktan bir miktar şekil kayması ve küçülmeye gitti. Bu durumun çözümü ise oldukça basit, laptopu ya çöpe atıyorsunuz ya da en ucuzundan bir klavye alıp harici bir klavye ile laptopu masaüstü bir bilgisayara dönüştürüyorsunuz. Çıkarılacak ders; arkadaş sözü dinlemek gerekli.

Peki klavye nasıl temizlenmeli;

Klavye tuşları temizlemek için hafif nemli bir bez kullanarak tuşlara baskı uygulamadan temizlik yapılmalı. Tuşlara sertçe basmak tuşların altındaki mekanizmayı bozabilir.

Klavyenin arasına giren toz ve küçük partikülleri temizlemek için ise elektrik süpürgesi kullanılabilir. Elektrik süpürgesini klavyeye yavaş yavaş yaklaştırarak klavye tuşları araındaki pislikler çekilir.

 


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir