Kusmuk Lekesi Çıkarmanın Yöntemi

Bebeği olan anne veya bireylerin en çok karşılaştığı lekelerden bir tanesi, kusmuk lekesidir. Bebeğinize yemek yedirirsiniz, sonra tam rahatladığınızı düşünürken, birde bakıyorsunuz ki, bebeğiniz aniden rahatsızlanıyor, midesi yediklerini hazmedemiyor ve kusmaya başlıyor. Çocuklar büyüyünceye kadar kusmuk lekesi ile uğraşmaya devam ediyorsunuz.

Nerede olursanız olun, eğer bir bebeğe sahipseniz veya 15 yaşına gelmemiş bir çocuğunuz varsa, birkaç güne bir mutlaka kusmalarla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Elbette kusma sorunu sadece çocuklara özgü bir durum değil, yetişkinlerinde pek tabii yaşayabilecekleri bir sorundur. Kusmuk lekesini temizlemenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Kıyafetlerinizde bulaşan kusmuk lekesi ve kokularını yok etmek için, öncelikle birçok lekelerde olduğu gibi, fazla kusmuğu öncelikle temizlemeniz gerekiyor.

Fazla kusmuğu temizlemek hoş bir işlem değil elbette, fakat işinizin kolaylaşması için ve kumaşın iyice temizlenebilmesi için sizin de yardımcı olmanız gerekir ve böylece bir sonraki adımda, temizlik işlemleri kumaşı iyice temizleyebilmeniz için yardımcı olacaktır.

İlk adım için, bir kaşık veya spatula, yahut nemli ve temiz bir bez yardımı alabilirsiniz. Lekenin ılık su ile sökülmesi gerekiyor. Kumaşı ters çevirdikten sonra, kumaşın üzerine akıtacağınız su, lekenin içinden geçip kumaşa işleyerek, lekenin daha kolay sökülmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kıyafetinizi ılık suya batırıp bir süre bekleyebilirsiniz, böylece leke yumuşayıp kolay sökülecektir. Bütün bu işlemlerden sonra, lekeye doğrudan sıvı deterjan uygulayabilirsiniz.

Lekenin üzerine deterjanı döktükten sonra yumuşakça ovalayın ve lekenin iyice yumuşamasını ve sökülmesini sağlayın. Sıvı deterjanı ile uygulamayı gerçekleştirmeden önce, deterjanın kumaşınız için uygun olup olmadığını kontrol edin. Eğer kusmuk temizliği yaptığınız kıyafet, bebeğinize aitse, özellikle bebek kıyafetleri için üretilmiş özel deterjanlar bulunmaktadır. En son normal yıkamayı yaptıktan sonra kusmuk lekesinin tamamen çıkmış olması gerekmektedir, fakat eğer çıkmamışsa, işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, kusmuk lekesini temizlediğiniz kumaşa göre deterjanı seçmeniz gerekmektedir.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir