Halı silme teknikleri ve gerekli malzemeler nelerdir?

Halılarımız, gün içinde en fazla kullandığımız eşyalarımızdan olduğundan aynı zamanda da en çok tozlanan ve kirlenen eşyalarımızdandır. Halılarımızın temizliği sağlığımız açısından önemli bir rol oynar. Bu yüzden tozlanan ve kirlenen halılarımızı zaman zaman silmemiz ve yıkamamız gerekir. Peki halı silme teknikleri ve gerekli malzemeler nelerdir?

Gereken malzemeler;

1. Halı şampuanları

2. Sirke

3. Karbonat

4. Bulaşık deterjanı

5. Sıvı çamaşır deterjanı

6. Bez yada sünger

Halı silme tekniklerini uygulamak için yapılması gerekenler;

1. Halılarınızı bir kovaya hazırlayacağınız çeşitli karışımlarla, bezimize yada süngerimize fazla su almadan temizleyebilirsiniz.

2. Halınız çok kirli ise halımıza bir gün önceden karbonat serpmelisiniz.

3.Ertesi gün bulaşık deterjanı ve sirkeyle bir karışım hazırlayarak halınızı silerseniz halınız mikroplarından arınmış ve tertemiz olur.

4. Yine halınızı silerken tek başına sıvı çamaşır deterjanı ve su karışımını kullanabilirsiniz. Bu karışım lekeleri de çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

5. Halınızın cinsine göre tercih edeceğiniz halı şampuanları da halılarınızı tertemiz ve mis kokulu yapacaktır. Halınızı yalnız halı şampuanı ile de silerek temizleyebilirsiniz.

6. Tüm bu malzemelerle halılarınıza zarar vermeden, ovalamadan, yavaş hareketlerle dışarıdan içeriye doğru silebilirsiniz.

7. Silme işleminden sonra halınızı mutlaka temiz bir suyla durulamalısınız. Ve güzelce havalandırmalısınız. Yoksa halılarınız kötü kokabilir.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir