Gres Yağı Lekesini Nasıl Çıkaracağınızı Biliyor Musunuz?

Birçoğumuz bisiklete binmeyi severiz, hatta bazıları bisikletini kendi tamir eder. Bunları yaparken, bazen kıyafetlerimize zincirler için kullandığımız gres yağ bulaşabiliyor. Bu gibi durumlarda gres yağ lekesini nasıl temizleyebiliyoruz, ona bakalım. Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki, bisiklet zincirlerinde kullanılan gres yağ, temizlenmesi imkânsız bir leke değildir. Bu sebeple içiniz rahat olsun ama nasıl temizlenir, ona bakalım.

Gres yağı lekesinden kurtulmanın en önemli adımı, yağ bulaştıktan sonra elinizden geldiğince hızlı müdahale etmektedir. Daha sonra giysinizin nasıl yıkanması gerektiğine göre, gerek çamaşır makinesinde, gerekse elle yıkayabilirsiniz. Peki, bulaşık deterjanıyla gres yağ lekesi geçer mi, ona bakalım. İlk yapmanız gereken, kıyafetinizin üzerine biraz sıvı deterjan döküp ovalamak.

Bulaşık deterjanı, giysilerinizin üzerindeki yağ lekesini çıkarmada bir numaradır. Daha sonra lekeyi ılık su ile iyice yıkayın ve bu şekilde kumaştan elinizden geldiği kadar lekeyi çıkarmaya çalışın. En son olarak yapmanız gereken ise, giysinin üzerindeki etiketin talimatına göre kıyafetinizi yıkamak. Bunu gerek çamaşır makinesinde yapabilirsiniz, gerekse elde yıkayabilirsiniz.

Kıyafetinizi yıkadıktan sonra, eğer imkânınız varsa, kıyafetinizi mutlaka dışarıya asın ki güneş ışığı görsün. Bu da aynı zamanda lekenin tamamen yok olmasında yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, biyolojik deterjan kullanarak kıyafetlerinizdeki gres yağ lekelerini çıkarabilirsiniz veya karbonat kullanarak ta kıyafetlerinizdeki gres yağ lekesini çıkarmak mümkündür.

Artık üzerinize bisiklet yağı bulaşmışsa bile korkmayın, çünkü gerek bulaşık deterjanı ile gerekse biyolojik deterjan veya karbonat ile rahatlıkla giysilerinizi temizleyebilirsiniz.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir