Gömlekteki Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates lekesi, çıkarması en zor lekelerden bir tanesidir, çünkü sert leke olarak bilinir. Özellikle kumaş veya kıyafetlerin üzerine döküldüğünde neredeyse kazıyarak çıkarmak zorunda kalırsınız. Gömlekteki domates lekesi, çıkarması en zor lekelerden bir tanesi olarak bilinirken, ne kadar hızlı müdahale ederseniz, o kadar daha hızlı lekelerden kurtulabilirsiniz. Domates lekelerini gömleklerinizden çıkarmak için, ihtiyacınızın olduğu iki malzeme bulunur; soğuk su ve bulaşık deterjanı. Domates lekesinin çıkmasında yardımcı olan madde, aslında bulaşık deterjanında bulunan yağ sökücü bileşenlerdir. Domates lekesi gerçekten çok sinir bozucu bir lekedir, bu sebeple hızlı hareket etmeniz gerekir. Öncelikle lekenin üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Daha sonra, parmaklarınız ile kumaşın iki yanından tutup kumaşı sürterek deterjanın iyice kumaşın içine işlemesini sağlayın.

Bunu yaptıktan sonra öncelikle bol soğuk su ile gömleği durulayın. Böylece gömlekteki leke çıkmış olması gerekmektedir. Eğer hala gözünüze bir leke çarpıyorsa veya çıkmamışsa, bu işlemi tekrar deneyin. Leke tamamen çıkmışsa veya sizin içiniz rahatladıysa, daha sonra izleyeceğiniz adım, sadece normal şekilde yıkamak. Gömleğinize bulaşan leke, domates lekesi veya benzeri sert leke oluşturan maddeler ise, lekenin tamamen kaldırıldığından emin olmadan kesinlikle sıcak su ile yıkamayın, aksi takdirde lekeyi çıkaramazsınız. Özellikle kurumuş domates lekesi çok uğraştırır. Bunun için ihtiyacınızın olduğu malzemeler; buz küpü ve sirkedir. Öncelikle lekeli bölgeyi su ile ıslatın. Daha sonra normalde yaptığınız gibi, bulaşık deterjanını lekenin üzerine döküp yumuşakça yayın.

Kumaşta herhangi bir değişikliğin olup olmadığını anlayabilmek için, öncelikle bulaşık deterjanını görünmeyecek bir alanı dökün. Bulaşık deterjanı ile ovaladıktan sonra, buz küpünü yerleştirin ve erinceye kadar daireler çizin. Eğer kumaş üzerinde hala ki herhangi bir domates izi duruyorsa, temiz bir beze sirke döküp, gömleği silin. Sirke içerisinde bulunan asit, kalan lekelerin yok olmasında yardımcı olacaktır. Bu adımları takip ettikten sonra, sadece normal bir şekilde yıkamak kalıyor.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir