En Büyük Kıyafet Düşmanlarından Bir Tanesi, Kırmızı Şarap Lekesi

Kırmızı şarap; şık yemeklerin, davetlerin ve kutlamaların olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Her ne kadar çok sık tercih edilen içeceklerden bir tanesi olsa bile, özellikle kalabalık ortamlarda gerçekleşebilen küçük kazalar, maalesef kadehteki şarabın dökülmesine ve sonrasında kıyafetlerinizde leke bırakmasına neden oluyor. Birçok kişi kırmızı şarap veya şarap lekesi nasıl çıkar sorusu için cevap arar. Şarap lekesi çıkarmanın birçok basit ve karmaşık yöntemleri bulunur. Bu yazıda, size kırmızı şarap lekesinin nasıl çıkarıldığına dair basit bilgi vermeye çalışacağız. Örneğin, elbisenize veya kıyafetinize kırmızı şarap döküldü ve hemen yıkayabilecek bir ortamda değilsiniz. Bu gibi durumlarda olabildiğince hızlı hareket edin, çünkü kurumuş şarap lekesi çıkarmak, gerçekten çok zordur.

Bunun yanında, kıyafetinize zarar vermemek adına, kırmızı şarap lekesini çıkarırken, aynı zamanda kıyafetinizdeki etiketin tarif ettiği şekilde kıyafetinizi yıkamanız gerekir. Eğer giydiğiniz kıyafetler veya elbiseler, ipek veya deri gibi hassas kumaşlardan tasarlanmışsa, lekeyi çıkarmak için kuru temizlemeye vermeniz en doğrusu olacaktır.

Kıyafetinizdeki kırmızı şarap lekesini temizlerken, kumaşın diğer, şarabın dokunmadığı kısımlarını ayrı koruyun, lekeyi çıkarmak için müdahale ettiğiniz bölgeyi ayrıca koruyun. Lekeye müdahale ederken, kumaştaki kırmızı şarabı hemen emdirmeniz gerekiyor. Bunun için de kırmızı şarabın üzerini peçete veya kâğıt havlu ile baskı uygulamanız gerekiyor. Bunu yaparken, sakın ovalamayın, yoksa lekenin kumaşa yayılma ve işleme ihtimaliniz yüksek olur. Kırmızı şarap lekelerinde en önemli nokta, kurumasına izin vermemeniz gerekiyor.

Kırmızı şarap lekesini temizlemek veya nemli tutmak için sıcak su kullanmayın, çünkü sıcak su, kırmızı şarabın kumaşa işlemesini sağlayacaktır. Kırmızı şarap lekesinden kurtulmak için, öncelikle yakınınızda tuz varsa, kumaşın üzerine, lekenin bulunduğu yere tuzu bastırın. Bir süre tuzu kıyafetinizde tuttuktan sonra silkeleyin ve ne kadar lekenin kaldığına bakın.

Eğer hala daha belirgin bir biçimde leke duruyorsa, aynı işlemi tekrarlayın. Yıkayabileceğiniz bir ortama döndükten sonra, lekeye deterjan ile ön müdahale yapın. Eğer doğal yollarla şarap lekesinin nasıl çıkabileceğini merak ediyorsanız, karbonatı su ile karıştırıp, oluşturacağınız macunu lekenin üzerine uygulayın. Sonra çamaşır makinesinde normal bir şekilde yıkayın. Makinede yıkayacağınız zaman, 30 dereceden daha yüksek bir derecede yıkamayın, aksi takdirde lekenin kumaşa yerleşmesini sağlarsınız.

Daha zor ve inatçı şarap lekelerini çıkarmanın yöntemi, öncelikle lekeyi soğuk suya bastırmayı deneyin. Şarap lekesi çıkana kadar hiçbir zaman giysinizi kurutucuya atmayın veya ütülemeyin. Bundan sonra artık şarap lekesi gecenizi veya eğlencenizi mahvetmeyecek.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir