Çaydanlık Nasıl Temizlenir

Özellikle çok fazla çay içenler için çaydanlık önemli bir mutfak malzemesi. Çok fazla kullanılan çaydanlığın dışı çok çabuk kirlenir. Bu kirlenme daha çok yağlanma şeklinde olabilir veya ocağın üzerinde diğer yemeklerden sıçrayan yağ veya yemek lekelerinden kaynaklı olabilir.

Çaydanlığın dışı kadar içi de kullanılan sudan kaynaklı ve üst çaydanlık kısmının çaydan dolayı kararma gerçekleşir. :aydanlığın hem içini hem de dışını temizlemek oldukça kolay.

Çaydanlık temizlemek için kimyasal veya doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Çaydanlığın dışında biriken yağ lekelerini cif ve tel sünger ile hızlıca temizleyebilirsiniz. Fakat tel sünger çaydanlığın üzerindeki yağları kolay çıkarmasına rağmen çaydanlığı çok fazla çizer. Çaydanlığınızın çizilmesinden endişe ediyorsanız tel sünger yerine normal bulaşık süngeri kullanabilirsiniz.

Doğal olan yöntem ise sirke ile temizlemek. Sirke yardımıyla hem deterjanın içini hem de dışını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler ise sünger ve sirke. Çaydanlığı temizlemek için süngerin üzerine sirke döküp demliği ovalayarak hem yağlardan hem de kireçten rahatça temizleyebilirsiniz.

Çay varsa hayat vardır.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir